MARMUR

Płyty z marmuru używa się w budownictwie głównie do wykańczania wnętrz ale także w architekturze zewnętrznej w postaci okładzin murów i ścian a także np aranżacji ogrodów w formie skał stanowiących silny kontrast dla zieleni w ogrodzie. Kruszywo jest stosowane do lastryka. Materiał bardzo podobny do granitu dlatego jest z nim często mylony.
W naszym klimacie stosowany głównie do użytku wewnętrznego. Powodem jest podatność na erozję i pojawianie się pęknięć w związku z zamarzaniem wody w jego porach. Marmury mają ciekawą kolorystykę i wzornictwo co wyróżnia je spośród innych kamieni. Minusy to mniejsza wytrzymałość i skłonność do zarysowań.

MARMUR A GRANIT

Właściwości użytkowe marmuru nie są tak wysokie jak twardego granitu. Jest od niego nieco bardziej miękki i bardziej nasiąkliwy. Mimo to marmur jest chętnie wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Zawsze jednak należy upewnić się co do właściwości zastosowania materiału. Twardości marmuru to 2-4 w skali Mohsa (można go zarysować gwoździem), granit ma 7 stopień.

ZALETY I ZASTOSOWANIE MARMURU

Marmur występuje w wielu kolorach i wzorach. Od  czystej klasycznej bieli lub kremowej jak kość słoniowa, przez żółć, pomarańcz, czerwień, zieleń aż do szarości i pełnej czerni. Wzory marmuru mogą być prawie niewidoczne lub w postaci delikatnych przebarwień, bąbli oraz różnorakich odcieni i deseni. Najbardziej charakterysatyczne dla marmuru są niezwykle wyraziste wstęgi użyleń ciemniejszego koloru.

PRZEZNACZENIE MARMURU

Marmury mają szrokie zastosowanie w aranżacji wnętrz, ale głównie jako materiał na posadzkę lub schody o niskim współczynniku intensywności użytkowania. Najczęstsze zastosowanie marmuru to parapety wewnętrzne, obudowy kominków lub elewacje wewnętrzne.