GRANIT

Granit to materiał niemal idealny: twardy i trwały, odporny na rysowanie i ekstremalną temperaturę, nadaje się do zastosowania zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego.

Granity to ogromna gama kolorystyki i różnorodność obróbki powierzchni.  Na blaty kuchenne i łazienkowe można zastosować materiał o powierzchni polerowanej, szczotkowanej, satynowej, w skórze czy lapaturze a np. na schody zewnętrzne najczęściej stosowana jest powierzchnia płomieniowana.

Niestety pomimo nieprzecenionych zalet granit ma też wady, które mogą okazać się istotne podczas podejmowania decyzji o wyborze materiału np. na blat kuchenny. Granit jest materiałem kruchym, narażonym na uszczerbienia i odpryski przy uderzeniach w obrzeża. Jest materiałem nasiąkliwym. Nawet powierzchnia wypolerowana nie zapewnia przed nasiąkaniem drobnoustrojów, wody, tłuszczu czy barwników. Szczególnie jasne granity są narażone na żółknięcie w okolicach płyty kuchennej oraz plamienie kurkumą, burakiem, winem czy cynamonem.  Istnieją środki - impregnaty do zabezpieczania przed nasiąkaniem i plamieniem, ale nie są to rozwiązania 100 procentowe.

 

GRANIT A MARMUR

Często zdarza się, że wiele osób myli granit z marmurem nazywając marmurem każdą wypolerowaną skałę. Marmur to bardzo podobny materiał ale charakteryzuje się brakiem odporności na warunki atmosferyczne ulega erozji i rozmrażaniu.

ZALETY I ZASTOSOWANIE GRANITU

Granit jest materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie i sztuce, tak sakralnej, jak i świeckiej. Tworzy się z niego nagrobki, rzeźby, pomniki, był i czasem wciąż jest intensywnie wykorzystywany w formie bloków do budowy fundamentów domów, a nawet całych budynków. Cenione są także estetyczne walory granitu, znajdującego zastosowanie w wykończeniach. Można nim okładać ściany i mury budynków w formie płyt granitowych i kamieni. Ze względu na dużą twardość i wytrzymałość materiału, zastępuje on coraz częściej marmur, jako że jest odporny na opady kwaśnych deszczów, zanieczyszczenia i negatywne czynniki atmosferyczne. Granit jest także używany jako materiał nawierzchni dróg i chodników, nabrzeży, do wzmacniania brzegów rzek, a jako polerowany granit – do produkcji wytrzymałych kuchennych blatów, ozdób i dekoracji domowych, ogrodowych itp.

PRZEZNACZENIE GRANITU

Granit jest idealnym materiałem na schody, posadzki, parapety, elewacje i blaty. Granit jest najlepszym rozwiązaniem pod względem jakości i wytrzymałości.